Archiwum kategorii: Jasna Góra

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje na antenie Programu 1TVP.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Wielką Sobotę, 11 kwietnia w tym samym programie, o godz. 20:25 nadane zostanie Orędzie wielkanocne abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach a o godz. 11.00 – Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza Św. z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach a o godz. 12.00 na tej samej antenie – modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W wielka sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu – kolejno o 9.00 i 9.30 – oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 “Bernadetta. Cud w Lourdes” a o 21.30 – “Niebo istnieje naprawdę”.

DOROCZNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE NA JASNEJ GÓRZE – ZAPRASZAMY ON-LINE

 

Od niedzieli, 29 marca do soboty, 4 kwietnia na Jasnej Górze trwać będą doroczne rekolekcje wielkopostne – w tym roku on-line, bez fizycznego udziału wiernych. Nauki rekolekcyjne głosił będzie o. Michał Legan, paulin z Jasnej Góry.

Rekolekcje pod tytułem „Siedem świętych słów na chwile ostatnie” prowadzone będą podczas Mszy świętych sprawowanych w Kaplicy Matki Bożej. Nauka głoszona będzie trzykrotnie w ciągu dnia – o godz. 6.00, 11.00 (w niedzielę o godz. 12.30) i 18.30.

Zapraszamy do duchowego uczestnictwa w tych ćwiczeniach duchowych za pośrednictwem Radia Jasna Góra, jasnogórskiego kanału YouTube, Facebooka i Twittera.

Rekolekcje oparte będą na siedmiu słowach Jezusa wypowiedzianych z krzyża:

niedziela, 29 III – OJCZE, PRZEBACZ IM!                                poniedziałek, 30 III – OJCZE, W RĘCE TWOJE POWIERZAM DUCHA MEGO…                                                                                                 wtorek, 31 III – PRAGNĘ!                                                                                  środa, 1 IV – WYKONAŁO SIĘ!                                                               czwartek, 2 IV – DZISIAJ BĘDZIESZ ZE MNĄ W RAJU!                piątek, 3 IV – BOŻE MÓJ, BOŻE MÓJ, CZEMUŚ MNIE OPUŚCIŁ?sobota, 4 IV – MATKO, OTO TWÓJ SYN…, OTO MATKA TWOJA…

Zapraszamy

Biuro Prasowe Jasnej Góry 28.03.2020 r.

JASNOGÓRSKIE MIEJSCE NADZIEI

Jasna Góra trwa w ogólnokościelnej modlitwie o ustanie epidemii rozprzestrzeniania się koronawirusa. Paulini zachęcają do łączenia się z Jasną Górą on-line.

Szczególna modlitwa zanoszona jest codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00. Od 10 marca, podczas wieczornej modlitwy, śpiewane są Suplikacje – czyli wołanie – „od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie”, z błaganiem o oddalenie epidemii koronawirusa. „Prosimy wszystkich wiernych o włączanie się we wspólną modlitwę w godzinie Apelu, łącząc się z Jasną Górą przez dostępne środki przekazu” – zachęca kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak /codzienne Apele Jasnogórskie można odsłuchać na stronie www.jasnagora.com/.

Od 13 marca w Kaplicy Matki Bożej o godz. 20.00 odprawiana jest specjalna Msza św. o zaprzestanie epidemii koronawirusa. Transmitowana jest przez YouTube na kanale Jasnej Góry. Od poniedziałku do piątku ta Eucharystia transmitowana jest w telewizji, na ogólnopolskim programie TVP3. Codzienną Eucharystię transmituje także Radio Jasna Góra. Transmisje są dostępne również na stronach internetowych: www.jasnagora.pl i episkopat.pl, o czym poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Media zainteresowane otrzymaniem sygnału mogą pisać na adres: it@jasnagora.pl.

„Zachęcam do łączenia się z Jasną Górą, do modlitwy, do duchowej obecności przed Cudownym Obrazem Matki Bożej” – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Telewizja Trwam codziennie, od poniedziałku do soboty, transmituje Msze św. z Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30.

Informacje o godzinach Mszy św. przy Ołtarzu Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze dostępne są pod adresem www.jasnagora.com/plandnia.

„Przez wstawiennictwo Królowej Polski błagajmy Boga o zmiłowanie nad nami – wzywa przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra – Zachęcamy wszystkich wierzących do wspólnej modlitwy, do łączności duchowej przez media, do łączenia się z Jasną Górą, do duchowej obecności przed obliczem Matki Bożej”.

„Apel Jasnogórski chcemy uczynić pacierzem błagalnym za naszą Ojczyznę – podkreśla o. przeor – Będzie to nasz konkretny dar duchowy dla tych, którzy zmagają się z chorobą, którzy są odpowiedzialni za to, by naszą Ojczyznę uchronić od epidemii, ale też jest modlitwą o to, byśmy my sami w tych zmaganiach umieli patrzeć z nadzieją”.

„Ufamy, że Bóg wysłucha naszej modlitwy. Przede wszystkim modlimy się za siebie nawzajem, żeby w tej trudnej sytuacji nie poddać się jakiejś panice, ale z ufnością patrzeć w przyszłość i Bogu zawierzyć nasz los. Modlimy się też z nadzieją, że ta trudna sytuacja ustąpi. Modlimy się o nadzieję dla całego świata, dla nas samych” – mówi przeor Jasnej Góry.

Apel Jasnogórski o godz. 21.00 jest transmitowany przez różne środki przekazu. To sprawia, że jest on modlitwą najbardziej jednoczącą Polaków, i dającą szansę na duchową łączność milionom wiernych. „Chcemy, by Jasna Góra była miejscem dającym nadzieję” – podkreśla o. przeor.

„Dzięki mediom możemy trwać na modlitwie. Dzięki przekazowi telewizyjnemu i internetowemu ludzie, którzy są w domach, mogą być duchowo obecni na Jasnej Górze – mówi o. przeor – Według mnie to jest wielki skarb na ten trudny dla nas czas, że i udział w Apelu Jasnogórskim, i łączenie się z Jasną Górą on-line podczas innych nabożeństw, które są w Kaplicy Matki Bożej, staje się wielkim dobrodziejstwem dla tych, którzy chcą trwać na modlitwie. To jest też wielka nasza siła i nadzieja we wspólnej modlitwie, w tym wspólnym trwaniu przed Panem, w tym zawierzaniu Maryi tej trudnej sytuacji, w której też musimy umieć się odnaleźć”.

W czasie panującej „terapii szokowej” paulini zachęcają wiernych do duchowej łączności z sanktuarium oraz korzystania z transmisji internetowych na kanale Youtube Jasnej Góry, za pośrednictwem Radia Jasna Góra oraz jasnogórskich stron internetowych: www.jasnagora.pl oraz www.jasnagora.com.

Jasna Góra nie jest zamknięta dla indywidualnych wiernych, jednak wstęp do Kaplicy Matki Bożej na liturgię ograniczony jest do 50 osób. Msze święte i nabożeństwa, a także sakrament pokuty i pojednania, sprawowane są według stałego rytmu.

Paulini włączają się jednak w apele służb o zachowanie odpowiedzialności i rozsądku oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Wprowadzone zostały prewencyjne środki ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Znak pokoju na Mszach św. przekazywany jest poprzez skinienie głowy, jest możliwość przyjęcia Komunii świętej na rękę, wszystkie kropielnice są opróżnione z wody święconej, na kratach konfesjonałów założone zostały folie. Zamknięte są muzea jasnogórskie. Odwołane zostały wszystkie pielgrzymki grup zorganizowanych.

„Jasna Góra podejmuje wszelkie środki bezpieczeństwa dla pielgrzymów, pracowników i paulinów” – zapewnia kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak. Stosując się do rozporządzeń organów państwowych, do Kaplicy Matki Bożej może wejść jednorazowo do 50 osób. Wejście zarówno do Kaplicy, jak i bazyliki, jest możliwe tylko przez główne drzwi bazylikowe. Brama Papieska czynna jest tylko w godz. od 8.00 do 16.00 /do odwołania/. Nad porządkiem czuwają jasnogórskie służby.

„Zdrowie i bezpieczeństwo pielgrzymów są dla nas najważniejsze” – zapewnia o. Pastusiak.

Aktualne informacje o sytuacji na Jasnej Górze podają: Radio Jasna Góra, jasnogórski Twitter @JasnaGoraNews oraz Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Na podstawie relacji o. Stanisława Tomonia – Biuro Prasowe Jasnej Góry – 18.03.2020 r.

O. Arnold Chrapkowski ponownie Generałem Zakonu Paulinów

Nowym generałem Zakonu Paulinów został ponownie o.Arnold Chrapkowski. Wyboru 86. z kolei najwyższego przełożonego dokonała obradująca na Jasnej Górze Kapituła Generalna. 

 O. Arnold Chrapkowski ma 52 lata, urodził się 28 kwietnia 1968 r. w Dziemianach w diec. pelplińskiej. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1988 r., a profesję wieczystą 30 lipca 1993 r. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1994 roku. Jest doktorem prawa kanonicznego. O. Arnold Chrapkowski jest 86. z kolei generałem Zakonu Paulinów.

Tuż po wyborze, w zabytkowej Bibliotece jasnogórskiej zebrali się ojcowie i bracia paulini, aby uczestniczyć w ceremonii objęcia urzędu przez nowego generała Zakonu.

Następnie, ok. godz. 15.15, ojcowie i bracia paulini zebrali się w Kaplicy Matki Bożej, aby uczestniczyć w modlitwie i zawierzeniu nowego generała paulinów. Po ogłoszeniu przez o. Michała Lukoszka, przewodniczącego Kapituły, nazwiska nowego generała Zakonu Paulinów, wszyscy odśpiewali dziękczynny ‘Te Deum’ – ‘Ciebie Boga wysławiamy’.

„Chcemy zawierzać osobę o. Generała Arnolda, cały nasz pauliński Zakon opiece Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, prosząc, by Ona upraszała u Boga dla naszego paulińskiego Zakonu i całego Kościoła wszelkie potrzebne łaski” – powiedział o. Michał Lukoszek.

Następnie głos zabrał nowo wybrany generał Zakonu o. Arnold Chrapkowski.

„Dziś, kiedy jako zakonna wspólnota w ramach rozpoczętej Kapituły Generalnej naszego Paulińskiego Zakonu stajemy przed obliczem Jasnogórskiej Matki, to pragniemy przede wszystkim podziękować przez Jej dłonie za całą wspólnotę ojców i braci paulińskiego Zakonu, posługujących nie tylko tutaj, na Jasnej Górze, ale w różnych częściach świata. Tegoroczna Kapituła przypada w szczególnym czasie dla naszej wspólnoty, w czasie, kiedy przywołujemy 750-tą rocznicę śmierci naszego założyciela bł. Euzebiusza. Od niego pragniemy uczyć się jedności, od niego pragniemy uczyć się tego, co to wspólnota, co to znaczy współbrat, co to znaczy posługa drugiemu człowiekowi. Przywołujemy także naszego duchowego ojca św. Pawła Pierwszego Pustelnika, i od niego chcemy zaczerpnąć ducha kontemplacji, ducha bycia w nieustannej jedności i łączności z Panem Bogiem”.

„Dzisiejszy wybór i powierzenie mi na nowo posługi najwyższego przełożonego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika przypada w szczególnym dniu, kiedy przywołujemy postać św. Kazimierza Królewicza, obecnego także w jasnogórskiej Kaplicy, tego, który duchowo stał się naszym współbratem poprzez oficjalne włączenie do paulińskiej Konfraterni. On dziś pokazuje nam, że w tej naszej misji, jaki Zakon ma do odegrania we współczesności, nie możemy iść sami, ale idziemy z tymi wszystkimi ludźmi, z którymi razem tworzymy wspólnotę Kościoła. Dziękujemy za wszystkich naszych konfratrów, za wszystkie te osoby świeckie, które w różnych częściach świata włączają się w nasze paulińskie posłannictwo. Wraz z wami, drodzy bracia i siostry, pragniemy iść tą jedną, jedyną droga, jaką jest Jezus Chrystus, by wspólnie iść w otwarte ramiona Boga”.

W jasnogórskiej zakrystii o. generał Arnold Chrapkowski udzielił wywiadu mediom.

„Trzeba dziękować Panu Bogu za całość paulińskiego Zakonu, za wszystkich ojców i braci, bo jest to wspólnota, może nie ogromnie liczebna, bo jest nas 500-set, ale posługujemy w różnych częściach świata, w 17-tu krajach, w ponad 70-ciu domach. Zakon obecnie staje przed wielkimi wyzwaniami, jakie stawia przed nami Kościół i współczesny świat. Kapituła Generalna, która trwa na Jasnej Górze, jest dobrym momentem, byśmy starali się wejrzeć w całą rzeczywistość naszego paulińskiego Zakonu, a więc z jednej strony w wielkie dziedzictwo, a z drugiej w dzień dzisiejszy naszego Zakonu. A wybór na generała jest na pewno z jednej strony ogromnym zadaniem, który stoi przede mną i przed całym Zakonem, byśmy wierni naszemu charyzmatowi, wierni nauce Kościoła, nauce Ojca Świętego, potrafili być tymi, którzy we współczesnym świecie będę naprawdę znakiem tego, że można iść dziś za Chrystusem czystym, ubogim i posłusznym woli Ojca, i można życiem zakonnym i kapłaństwem posługiwać drugiemu człowiekowi”.

A jakie uczucia kryją się w sercu nowo wybranego generała Zakonu? „Na pewno jest ogromny lęk i obawa, w jaki sposób prowadzić Zakon, w jaki sposób przewodzić, bo widzimy, że świat jest bardzo zróżnicowany. Widzimy ogromną laicyzację, a tych zadań przed nami staje bardzo dużo, i ten lęk w sercu się budzi. A z drugiej strony wiemy, że to nie my, ludzie, wyznaczamy pracę Zakonu, ale jest Bóg, który nad wszystkim czuwa, i naszym zadaniem jest to, abyśmy te Boże znaki, Boże ogniki potrafili odczytać, właściwie zrozumieć i przełożyć je na konkrety naszego paulińskiego posługiwania” – podkreślił o. Chrapkowski.

Na podstawie relacji o. Stanisława Tomonia – Biuro Prasowe Jasnej Góry – 4 marca 2020 r.

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ – KLIKNIJ

Na Jasnej Górze trwają uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzisiejszy dzień, 26 sierpnia, zwany jest też imieninami Matki Bożej, czczonej w Jasnogórskim Wizerunku. W duchowej łączności z pielgrzymami na Jasnej Górze modlili się w  Wągrowcu w trakcie mszy św. wierni paulińskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP . Ponowili także Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego z 1956 r. Akt Ślubu odczytał proboszcz o. Dariusz Nowicki.

Centralnym punktem uroczystości była Suma Pontyfikalna, odprawiana na jasnogórskim Szczycie. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11.00, a przewodniczył jej Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Szczególnym gościem był abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraiński Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy kijowsko-halicki. Uroczysta Suma to także dziękczynienie za pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę w 1979 r. W dzisiejszych uroczystościach odpustowych brało udział ponad 40 tys. osób.

Słowa powitania skierował do wiernych o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów: „W Twym zranionym obliczu Maryjo, odnajdujemy nasze narodowe dzieje, odnajdujemy cierpienie, ale też i nadzieję. Choć Twe oblicze fizycznie zostało zranione przed wiekami, to jednak w różnoraki sposób ranione jest i obecnie. Jest ranione naszym grzechem, odejściem od Bożych przykazań, opowiadaniem się za tym, co łatwe i głośne. Ranione jest także tak bardzo mocno przez tych, którzy Boga się nie boją i na różne sposoby niszczą to, co święte. Dlatego z wielką ufnością i nadzieją przychodzimy do naszej Jasnogórskiej Matki, bo wiemy, że Ona dana jest naszemu narodowi jako przedziwna pomoc i obrona. Żyjemy głębokim przekonaniem, że gdy wszystkie ludzkie światła gasną, wówczas zawsze jest Najświętsza Maryja Panna z Częstochowy i jest Kościół”.

„Także i dziś wpisujemy w Twe oblicze Maryjo niełatwą rzeczywistość życia, przynosimy ludzkie tragedie ostatnich dni i prosimy dla nas wszystkich o prawe sumienia, czyste serca i dłonie, o światłe umysły oddane sprawie Ojczyzny. Chcemy dobrze odczytać ten znak, który mówi nam o tym, że na ziemi polskiej trzeba stanąć obok każdego człowieka, być gotowym do dialogu z ludźmi dobrej woli, by na tej drodze budować wspólne dobro” – mówił generał paulinów.

„Jasna Góra to w pewien sposób nasza polska Kana Galilejska – mówił w homilii abp Wojciech Polak, Prymas Polski – Obecność Maryi w Cudownym Wizerunku Jasnogórskim mówi nam bowiem o obecności Maryi w życiu Jezusa i Kościoła, w życiu polskiego narodu. (…) Maryja jest uważna i wciąż zatroskana o nas i o wszystko, czym żyjemy. Jak w Kanie, jest gotowa do pomocy. Jej pomoc i obrona nie odgradza nas jednak i nie oddziela od innych. Nie izoluje nas i nie zamyka w jakimś kokonie własnego szczęścia. Nie prowadzi i nie może prowadzić do zmykania się w jasnogórskiej twierdzy. Z Jasnej Góry Maryja spogląda bowiem na nas wszystkich z czułością matki. Daje nam odczuć swoje matczyne spojrzenie, którym ogarnia wszystkich. Jest z nami wszędzie tam, gdzie żyjemy, gdzie cierpimy, gdzie wzywani jesteśmy do dawania codziennego świadectwa Jezusowi Chrystusowi”.

„Dlatego, Siostry i Bracia, w imię tej prawdy nie wolno nam nigdy wykorzystywać Jej wizerunku do własnych partykularnych korzyści – apelował Prymas Polski – Nie wolno zawłaszczać tego miejsca i tego Świętego, Cudownego Jasnogórskiego Oblicza dla własnych interesów. Nie wolno w tym miejscem i tym Matczynym Obliczem, sławionym niezwykłą czcią wiernych, grać jedni przeciw drugim! Nie wolno nam brać go na sztandary żadnej walki!”

„Tak bardzo ranią nas wszystkich takie właśnie działania, które naruszają wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Tak bolesne, niezrozumiałe i krzywdzące są próby jego oszpecania, wyśmiania, wykorzystania i zawłaszczania do własnych celów ideologicznych czy politycznych. Ona jest dla nas wszystkich i dla każdego. Za papieżem Franciszkiem powtarzam więc i proszę wszystkich, niech Maryja, Pani Jasnogórska ‘zaszczepi w nas pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, i nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania własnej woli’. Dlatego jeszcze raz spod tego Jasnogórskiego Wizerunku, spod Oblicza naszej Matki proszę: zaprzestańmy tych bratobójczych waśni, zaprzestańmy podsycania sporów i podziałów. Nie prowokujmy jedni drugich. Na nienawiść i pogardę odpowiedzmy miłością, odpowiedzmy naszą wiernością Chrystusowej Ewangelii. Nie znam takiej matki, która cieszyłaby się niezgodą, nienawiścią i podziałami w rodzinie” – mówił ks. Prymas.

Kaznodzieja przywołał słowa papieża Jana Pawła II sprzed 40. lat, kiedy „upominał się o sprawiedliwość i miłość będącą warunkiem jedności narodu. Jedność bowiem – tłumaczył – zależy od sprawiedliwego zabezpieczenia potrzeb, praw i zadań każdego członka narodu. Tak, aby nie rodził się rozdźwięk i kontrast na tle różnic, które niesie ze sobą uprzywilejowanie jedynych, a upokorzenie i upośledzenie drugich. Z dziejów Ojczyzny naszej wiemy, jak zadanie to jest trudne – a jednak nigdy nie można zrezygnować z olbrzymiego wysiłku, którego celem jest budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny”.

„W Kanie Galilejskiej Maryja, kobieta o bystrych oczach i wrażliwym sercu, działała mądrze i odważnie. W dniu Jej święta prośmy więc Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską, aby wybłagała nam mądrość i odwagę, roztropność i miłość, a nade wszystko obudziła jeszcze raz w naszych sercach, tak często przytłoczonych i przygnębionych tym, co się w naszej Ojczyźnie dzieje, nadzieję i wiarę, że – jak mówił papież Franciszek – Bóg zawsze zbliża się do peryferii tych, którym zabrakło wina, którzy muszą tylko pić strapienia”.

Ks. Prymas podkreślił także, że obecność dziś na Jasnej Górze arcybiskupa Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego „jest świadectwem kościelnego dialogu polsko-ukraińskiego, prowadzonego od przeszło trzydziestu lat przez nasze Kościoły”. „Prosimy dziś Matkę Bożą, Panią Jasnogórską, Czarną Madonnę, aby się za nami na tej wspólnej drodze nadal wstawiała i dodawała nam odwagi do pokonywania tego, co we wzajemnych relacjach wciąż trudne i bolesne, a swym matczynym wstawiennictwem zachęcała nas do kontynuowania dotychczasowych wysiłków” – mówił ks. Prymas. Przywołał jednocześnie w tym kontekście słowa papieża Jana Pawła II, który mówił podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, w Gnieźnie, że na Jasną Górę prowadzi „jeden z głównych szlaków duchowych całej Słowiańszczyzny” – szlak prowadzący „od Gniezna do Krakowa poprzez Jasną Górę, od świętego Wojciecha do świętego Stanisława, poprzez Bogarodzicę Dziewicę, Bogiem sławioną Maryję. Bo jest to – mówił Ojciec Święty – główny szlak naszych duchowych dziejów, na który wchodzą wszyscy Polacy, zarówno ci, co mieszkają na Zachodzie, jak i ci co mieszkają na Wschodzie, jak też ci, co mieszkają poza Polską, wśród różnych narodów, na tylu kontynentach. I jest to zarazem – dodał – jeden z głównych szlaków duchowych Słowiańszczyzny. I jeden z głównych szlaków duchowych dziejów Europy”.
W obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej biorą udział: abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraiński Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy kijowsko-halicki oraz pasterze Kościoła w Polsce na czele z ks. abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i metropolitą poznańskim. Obecni są: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski; bp Adam Szal, metropolita przemyski; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecinko-kamieński; bp Józef Górzyński, metropolita warmiński; bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP; bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski; bp Kazimierz Gurda, biskup siedlecki; bp Ignacy Dec, biskup świdnicki; bp Andrzej Dziuba, biskup łowicki; bp Kazimierz Gurda, biskup siedlecki; bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski; bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej; bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diec. kaliskiej; bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy arch. katowickiej; bp Marek Marczak, administrator arch. łódzkiej.

We wspólnej modlitwie udział biorą także: kapituła archikatedralna, Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Paulinów w Krakowie na Skałce; WSD Arch. Częstochowskiej i Diec. Sosnowieckiej, Instytut Teologiczny w Częstochowie, delegacja Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy, przedstawiciele parlamentu, władze rządowe i samorządowe, Katolickie Stowarzyszeni Civitas Christina, kapłani, siostry i bracia zakonni oraz osoby życia konsekrowanego, a także Bractwo Królowej Polski i konfratrzy Zakonu Paulinów.

Oprawę muzyczną liturgii przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani i Jasnogórski Oktet Dęty.

Na podstawie relacji o. Stanisława Tomonia Biuro Prasowe Jasnej Góry 26.08.2019 r.

308.Warszawska Pielgrzymka Piesza

W dniu jutrzejszym z Warszawy wyrusza na pątniczy szlak do Częstochowy na Jasną Górę, 308.Warszawska Pielgrzymka Piesza, a wśród pielgrzymujących pątników idą ojcowie paulini. Poniżej prezentujemy słowo Generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego, skierowane do pątników.

Drodzy Pielgrzymi 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej!

Warszawska Pielgrzymka Piesza, określana mianem „Pielgrzymki Matki”, wyruszy na pątniczy szlak z Warszawy na Jasną Górę w Święto Przemienienia Pańskiego w dniu 6 sierpnia 2019 r. Kontynuujemy tym samym dzieło, które zostało zapoczątkowane przez o. Innocentego Pokorskiego w 1711 r. w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Warszawie.
Przez wieki pielgrzymi przybywali do swojej Matki i Królowej w różnym kontekście historycznym. Wśród szczególnych pielgrzymów jasnogórskich znajduje się m. in biskup Rzymu – św. Jan Paweł II. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od 1942 r. Wielokrotnie przybywał na Jasną Górę jako kapłan, biskup, kardynał, a wreszcie aż sześciokrotnie jako Następca św. Piotra. W tym roku przeżywamy 40-lecie pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka na Jasną Górę. Chcąc przypomnieć sobie jego przesłanie do rodaków, przywołajmy jedną z najważniejszych Jego wypowiedzi, w której wskazuje na nierozłączną więź pomiędzy Jasną Góra a Narodem polskim. Wspominając pasterską posługę w ramach polskiego episkopatu mówił: „Tyle razy przybywaliśmy tutaj! Stawaliśmy na tym świętym miejscu, przykładaliśmy niejako czujne pasterskie ucho, aby usłyszeć, jak bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki (…). Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia (…). Jeśli jednakże chcemy dowiedzieć się, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo całego życia narodu w Sercu Matki, Matki i Królowej! A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – trzeba to wołanie przyjąć, bo rodzi się ono z miłości matczynej, która po swojemu kształtuje dziejowe procesy na naszej polskiej ziemi (Jasna Góra, 4 czerwca 1979 r.)”.
Tegoroczna pielgrzymka wyruszy z hasłem: JASNOGÓRSKA MATKA ŻYCIA w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ten gorliwy czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej swego czasu złożył akt osobistego oddania się w niewolę Maryi. Wyraził go słowami: „Oddaję się Tobie, Maryjo, całkowicie w niewolę (…). Wszystko, cokolwiek czynić będę przez Twoje ręce Niepokalane, Pośredniczko łask wszelkich, oddaję ku chwale Trójcy Świętej – Soli Deo!”. Żyjemy w niełatwych czasach, w których nasza wiara i wierność Bogu oraz Kościołowi jest wystawiana na wiele niebagatelnych prób. Niech to zawierzanie Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło także walczyć o wiarę i Kościół w innym trudnym okresie, nawet za cenę uwięzienia, będzie dla każdego z nas zachętą i inspiracją, aby na doświadczenia, które w nas uderzają, także odpowiedzieć bezgranicznym zawierzeniem się Bogu poprzez oddanie się Maryi z Jasnej Góry.
Drodzy Pielgrzymi! Zawierzam Was, Wasze przygotowania do 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz pątniczy szlak świętej Bożej Rodzicielce, Królowej Polski i z serca Wam błogosławię.

Arnold Chrapkowski
Generał Zakonu św. Pawła I Pustelnika

PAULINI NA REKOLEKCJACH

Doroczne rekolekcje ojców i braci paulinów trwają na Jasnej Górze w dniach 5-10 listopada. W tym roku nauki głosi bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.

Pierwsza Msza św. rekolekcyjna odprawiona w poniedziałek, 5 listopada o godz. 17.30 przed Cudownym Obrazem, była jednocześnie Mszą św. za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry oraz zmarłych członków III Zakonu Świętego Franciszka. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski.

„Wszyscy doskonale to rozumiemy, że każdy muzyk musi ćwiczyć, żeby cokolwiek osiągnąć w tym fachu, doskonale to wiemy, że żeby sportowiec mógł osiągać dobre wyniki, mieć świetną formę, musi ćwiczyć, (…) ale czasem zapominamy, że podobne ćwiczenia dotyczą życia w wierze, że czasem musimy odłożyć wszystkie funkcje, odpowiedzialności, światowe zadania, żeby się przyjrzeć swojej wierze, żeby trochę poćwiczyć na nowo naszą relację z Bogiem, żeby zobaczyć, jaka ona tak naprawdę jest” – mówił podczas homilii bp Andrzej Przybylski.

„Na tych rekolekcjach postawiliśmy sobie już kilka bardzo zasadniczych, podstawowych pytań. Pytanie o bycie uczniem, pytanie o to, czy czasem nasze życie wiary nie jest ciągle jeszcze życiem przed Chrystusem, bo ciągle Jezusowi mówimy, że jutro, że pojutrze coś zrobimy, czy czasem nasze życie nie jest po Chrystusie, bo najpiękniejsze doświadczenia, przyjaźnie, aktywności wobec Boga mamy już za sobą, i to najczęściej z czasów naszych ślubów, jakby pierwszych doświadczeń kapłaństwa, życia zakonnego. A teraz to co? Już jest po Chrystusie? Uczymy się dzisiaj być w Chrystusie. I powiedzieliśmy też sobie najprostszą sprawę, o której ksiądz też musi sobie przypominać, choć wydawałoby się to takie oczywiste, że ojciec i brat zakonny chyba nie ma problemów z wiarą, a my sobie powiedzieliśmy, że największym problemem Kościoła, największym problemem zakonu, diecezji jest utrata albo słabość wiary – podkreślał bp Przybylski – I dzisiaj, jakby w centrum pierwszego dnia rekolekcji przychodzimy do Maryi, żeby w szkole Maryi zapytać się tak bardzo prosto, zapytać się o wiarę, zapytać się o Jej wiarę i jakby od Niej, z Jej ręki nauczyć się wiary, czy zobaczyć dzisiaj moją wiarę”.

O. Rostworowski, znany kameduła, zapytany kiedyś, co powinno być takim najpilniejszym, najważniejszym owocem życia zakonnego, od razu odpowiedział: scalenie mnicha, żeby całe jego życie było w Bogu, wszystko. A jednocześnie dodał: to jest najtrudniejsze. Bo jak się mnich nie sklei w swojej wierze, to ciągle coś od niego będzie odpadać, to ciągle będzie rozbitym mnichem, nieszczęśliwym, porozwalanym, nieobecnym. Tylko taka wiara na maksa może człowieka scalić” – dodał biskup.

o. Stanisław Tomoń 

BIAŁO-CZERWONA – TO JASNA GÓRA!

Na jasnogórskich błoniach świętowano jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie 100 lat temu, 4 listopada 1918 r., dla Klasztoru Jasnogórskiego wybiła godzina wolności, a na jasnogórskiej wieży załopotały biało-czerwone flagi. Dziś, na setne urodziny Niepodległej, dzieci i młodzież w pochodzie Alejami Najśw. Maryi Panny przyniosły 100-metrową flagę, dar prezydenta RP Andrzeja Dudy. Flaga, dzięki komandosom z jednostki w Lublińcu, została zwieszona na jasnogórskiej wieży na oczach setek uczestników dzisiejszych uroczystości.                                        „Patriotyczny piknik” był kolejnym, po Mszy św., punktem jasnogórskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Z jasnogórskiej bazyliki wyprowadzono poczty sztandarowe, a Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rędzinach przeprowadziła je pod Szczyt jasnogórski.                                 Z placu im. Wł. Biegańskiego Alejami NMP na Jasną Górę przybył barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabrakło regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”. Korowód na błonia jasnogórskie wprowadził o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, przy wtórze Orkiestry Dętej z Mykanowa.                                                        Flaga została przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży. Wywieszenie flagi było bardzo spektakularne, a dokonała tego właśnie Jednostka Wojsk Komandosów z Lublińca, która jest najstarszą jednostką wojsk specjalnych w Siłach Zbrojnych RP.                                                              Na scenie na błoniach jasnogórskich odegrane zostało przedstawienie rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918 r., którą przygotowała Grupa Teatralna pod Wiszącym Kotem działająca przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic.                                                Następnie głos zabrał o. Marian Waligóra , który podziękował wszystkim za przygotowanie i udział w uroczystościach: „Pielgrzymi Niepodległej, bardzo się cieszę, że ten dzień 4 listopada, który tak mocno wpisał się w historię Jasnej Góry, przeżywamy w radosnym świętowaniu tu, u stóp Matki Najświętszej. (…) Niech Bóg błogosławi naszą Ojczyznę. Dziękuję za trud przygotowania tego uroczystego świętowania i ufam, że to wszytko przyniesie wspaniałe owoce“.                                                                Na jasnogórskim placu zapłonął „ogień wolności”, zapalony przez o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów. W czasie Pikniku wszyscy zgromadzeni śpiewali patriotyczne pieśni ze śpiewników, specjalnie przygotowanych przez uczniów na tę okoliczność. Jego okładkę stanowi rysunek 6-letniej Julii, która zwyciężyła w konkursie dla przedszkolaków „Laurka dla mojej Ojczyzny”.                                                                                                                              Na błoniach podczas pikniku niepodległościowego sprzęt bojowy zaprezentowali żołnierze i strażacy.                                                            Wzdłuż murów klasztoru zaprezentowano wystawę IPN „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycja obejmuje plansze z informacją na temat drogi Polski do niepodległości, a także sylwetki tych, którzy do tej niepodległości Polskę doprowadzili.

o. Stanisław Tomoń

Pielgrzymowanie do Częstochowy i Leśniowa – I Komunia Święta 2018 – relacje Rodziców

32459360_1636864486409033_8964532675960373248_n 

O nie! Tak wcześnie! Dlaczego? Już na nogach, w niedzielę ? Nie trać czasu, wstajemy (…) i już po godzinie ochoczo zmierzaliśmy przed Jej oblicze, modląc się wspólnie myślami, słowami i pieśnią. Towarzyszyło nam słońce, zasłużyliśmy.
Na miejscu Ona, Maryja! W obrazie na Jasnej Górze, jakby na nas czekała, była smutna na początku, zerkała na nas i nasze dzieci, które przywieźliśmy do Niej.
Po odbytej na wałach Jasnej Góry wspólnej Drodze Krzyżowej mogliśmy przygotować się na spotkanie z Maryją i złożyć na Jej ręce wszystkie nasze dzienne sprawy, podziękować uczestnicząc we mszy świętej tuż przed Jej troskliwym i spokojnym teraz już matczynym spojrzeniem. Dziękując całymi rodzinami – wraz naszym Ojcem Mateuszem przewodnikiem – za Jej łaskę przystąpienia naszych dzieci do spotkania z Chrystusem w Eucharystii, uświadomiliśmy sobie jaki dar otrzymały i gorąco modliliśmy się za jego podtrzymanie.
Żegnając dzień Apelem Jasnogórskim, zmęczeni, ale jakże szczęśliwi, udaliśmy się do Domu Pielgrzyma na upragniony sen.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin było celem naszego kolejnego dnia pielgrzymowania. Miejsce szczególne dla posługujących u nas w parafii Ojców Paulinów i wszystkich polskich rodzin. To tam wszyscy nasi Ojcowie oraz bracia zakonni zaczynali szlifować swoje powołanie. Nasz Ojciec Mateusz, udzieliwszy nam rodzinnych błogosławieństw w obecności radosnej Matki Bożej Leśniowskiej, która uśmiechała się do nas patrząc z lipowej pięknej figury, opowiadał nam wraz z braćmi i ojcami o życiu zakonnym i prawdziwej przyjaźni z Chrystusem. Spacerując całymi rodzinami po pięknym parku, zbierało się myśli na cichej modlitwie, o przyjaźń naszych dzieci z Panem.
Zjedliśmy potem pyszny wspólny rodzinny ,,niedzielny” pielgrzymkowy obiad i ze śpiewem na ustach, modląc się, ruszyliśmy w szybko mijającą drogę powrotną. Dziękując Bogu za szczęśliwą podróż, udaliśmy się do naszym rodzin, o których nie zapominaliśmy w modlitwach przez cały ten czas.
Spotkanie nasze z Maryją na Jasnej Górze oraz Leśniowie tak naprawdę zaczęło się już rok temu, kiedy zaczęliśmy przygotowywać nasze pociechy do spotkania z Chrystusem Eucharystycznym. Widząc moją córkę jak sama zasypia z pacierzem na ustach, modlę się gorąco, żeby ten owoc nigdy nie zmarniał.             / Tata /

 W tydzień po przyjęciu przez naszą córkę Pierwszej Komunii Świętej udaliśmy się razem z nią na pielgrzymkę organizowaną z naszej parafii do Częstochowy i Leśniowa. Było nas około 70 osób: około 20 dzieci pierwszokomunijnych, ich rodziny i przyjaciele. Przewodnikiem grupy był Ojciec Mateusz, który dzieci do przyjęcia tego sakramentu przygotowywał. Wyjechaliśmy w niedzielę wczesnym rankiem. W Częstochowie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich prowadzonej przez naszego przewodnika. Centralnym punktem niedzieli była msza święta             o godzinie 17, która była odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu. Cała nasza grupa została wprowadzona do kaplicy tuż pod obraz Czarnej Madonny. Wielu z nas bywało już w sanktuarium w Częstochowie, ale dla wszystkich   z nas była to pierwsza okazja, aby być tak blisko Pani Jasnogórskiej. Niezapomniane przeżycie. Zwłaszcza, że był to 13 maja, a więc rocznica zamachu na Jana Pawła II oraz rocznica pierwszego objawienia w Fatimie.        Przedtem i potem, w czasie wolnym można było samodzielnie zwiedzać obiekty na Jasnej Górze lub pomodlić się – każdy miał swój plan, jak chce spędzić ten czas. Po Apelu Jasnogórskim wszyscy poszli po prostu spać, bo to był długi i męczący dzień. Przynajmniej dla nas, dorosłych, bo dzieci miały niespożyte siły .                Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Leśniowa. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin. Opiekują się nim oo. Paulini. Tam też mieści się jeden z 2 nowicjatów dla kandydatów do Zakonu Pierwszego Pawła Pustelnika. (Drugi jest w Kamerunie). Piękne miejsce, któremu patronuje niewielka figurka Uśmiechniętej Madonny. Po tłumach w Częstochowie miejsce to tchnie spokojem. Uczestniczyliśmy we mszy świętej, poznaliśmy trochę historię tego miejsca i zwiedziliśmy teren wokół sanktuarium.                                          W pamięci, oczywiście oprócz wspólnych mszy świętych, pozostanie nam na pewno atmosfera tego wyjazdu: uroczysta, a jednocześnie radosna, niezapomniana. Dziękujemy za to, że mieliśmy taką możliwość.                                                                                                             /mama/

SPOTKANIE PRZEŁOŻONYCH PAULIŃSKICH NA JASNEJ GÓRZE

ImGPrzeorowie kilkudziesięciu klasztorów paulińskich z Polski oraz zagranicy przybyli na Jasną Górę. Co roku okazją do przyjazdu są imieniny Generała Zakonu przypadające 19 lutego, oraz doroczne spotkanie z przełożonym generalnym, które ma miejsce dzień później. W sanktuarium jasnogórskim zgromadzili się ojcowie przeorowie, proboszczowie i przełożeni z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Łotwy, Włoch, Czech, Hiszpanii i Anglii.

„Jest to tradycyjne spotkanie, które odbywa się raz w roku. W czasie tego spotkania omawiamy najważniejsze zadania, najważniejsze sprawy, które dotyczą naszego życia zakonnego i naszej duszpasterskiej posługi – wyjaśnia o. Arnold Chrapkowski – Jest to spotkanie, które przewidziane jest przez nasze prawodawstwo zakonne, przez konstytucję, i w tym wymiarze dzisiejszym dotyczy ono przede wszystkim tych ojców, którzy pełnią funkcje przełożeńskie. Jesteśmy wspólnotą międzynarodową, dlatego też ta rozbieżność tematów będzie na pewno dosyć duża, ale zawsze łączy nas to, co określają nasze konstytucje, to powołanie, które w każdym miejscu, niezależnie od kraju, od uwarunkowań duszpasterskich, jest zawsze pełnieniem powołania paulińskiego”.

„Jeżeli chodzi o Polskę, to na pewno będziemy zastanawiać się nad realizacją programu duszpasterskiego związanego z Rokiem Ducha Świętego – podkreśla ojciec generał – Rozbieżność tematów jest dosyć duża, a nasza posługa jest różnorodna, dlatego też nie może w niej zabraknąć tych tematów ogólnokościelnych, nie tylko tych związanych z Zakonem czy z naszą posługą w Polsce, ale także posługą w ramach całego Kościoła Powszechnego. Tutaj chodzi na pewno o większą aktywizację naszych duszpasterstw młodzieżowych, chociaż dobrze funkcjonuje Ruch Paulińskie Dni Młodych, chcemy tworzyć inne grupy, inne formy aktywizacji młodego pokolenia”.

„Wczoraj uroczyście obchodziliśmy imieniny Ojca Generała, bo to jest nasz wyraz wdzięczności Panu Bogu za Jego posługę, On jest przecież takim zwornikiem, łącznikiem jednoczącym wspólnotę paulińską. A dzisiaj spotkanie przełożonych, bo też raz w roku takie się odbywa pod czułym okiem Maryi – mówi o. Dariusz Nowicki, paulin z Wągrowca – Są pewne rzeczy do przekazania, ustalenia, zawsze jest też jakaś konferencja, wykład na różne tematy”.

„My jesteśmy posłani do ludzi, głosimy Słowo Boże, ale przede wszystkim mamy dawać świadectwo swoim życiem, i to jest aktualne zawsze” – dodaje o. Dariusz.

o. Stanisław Tomoń