Bieżący rok w życiu kościoła w Polsce wyznaczać będą znaczące wydarzenia. To 1050.rocznica Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem Ojca Świętego Franciszka. Dla naszej parafii to też rok znaczącego wydarzenia, jakim będzie rekoronacja rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem, z udziałem Prymasa Polski ks. abpa Wojciecha Polaka w dniu 15.sierpnia 2016 r. – w trakcie odpustu parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Insygnia do rekoronacji rzeźby są aktualnie wykonywane. Aktem rekoronacji przywrócimy tym samym wizerunek rzeźby z okresu przed II.Wojny Światowej. W tym miejscu pragniemy przybliżyć naszym parafianom historię nie wszystkim znaną – losów rzeźby przed pożarem w 1945 r., którą przekazał nam p. Janusz Wojtkowiak. Wojna dobiegała końca; do Wągrowca zbliżały się oddziały Armii Czerwonej. Niemcy w popłochu rozpoczynali ewakuację – znajdującego się w pomieszczeniach klasztornych – magazynu wojskowego. Następnie dokonali aktu dwukrotnego podpalenia pomieszczeń klasztornych. Mój ojciec Franciszek Wojtkowiak, po powrocie z niewoli był tam zatrudniony jako strażnik. Widząc co się dzieje, wraz z grupą kolegów, doceniając wartość rzeźby, wynieśli ją z płonącego klasztoru do znajdujących się przy klasztorze pomieszczeń gospodarczych /chlewu/, i ukryli rzeźbę pod znajdującą się tam stertą obornika. Tym sposobem rzeźba ocalała. Dzięki temu, rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem może być teraz ozdobą naszego kościoła, a my możemy być wdzięczni tamtym ludziom za ich odwagę i troskę o to dziedzictwo. Przywrócenie świetności tej rzeźby z początku XVI w. i zbliżająca się rekoronacja jest teraz naszą powinnością i w pewnym sensie zadośćuczynieniem Matce Bożej i Jej Dzieciątku, za to nieokazałe miejsce ukrycia, ale dzięki temu Ona przetrwała. Ufamy, że Matka Boża wraz z nami cieszy się z ocalenia i nadal będzie nam patronować i królować z wysokości ołtarza – teraz jako wągrowiecka Matka Matek.

Janusz Marczewski