Wielka Sobota

   Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem ciszy żałobnej i rozważania Męki Jezusa przy Jego grobie. Wierni modlą się i w miarę możliwości zachowują post w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pana.

Jest to dzień ciszy spoczywającego w grobie Chrystusa, dzień milczenia Kościoła. Zmartwychwstanie dokonało się w ciszy. Zło jest hałaśliwe, grzech potrzebuje zgiełku , hałasu, dobro rodzi się w ciszy , bez rozgłosu. Dobrze ilustruje tę sytuację słynne powiedzenie amerykańskich dziennikarzy: „Bad news is a good news” ( Zła wiadomość jest dobrą wiadomością) Obowiązuje ono w mediach powszechnie, zło świetnie się sprzedaje. Dobro unika kamer, aby nie utracić swej głębi. Tego dnia zgodnie z starożytną tradycją Kościoła, nie sprawuje się Eucharystii. Inaczej niż poprzedniego dnia Triduum, nie udziela się nawet Komunii św., z wyjątkiem wiatyku.

W Wielką Sobotę nie odprawia się żadnych nabożeństw, można odmówić modlitwę brewiarzową –

jutrznię z Wielkiej Soboty.

Przez cały dzień wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim.

Bóg jest dyskretny – największe swoje dzieła potrafi czynić niezauważalnie, choć ich skutki ostatecznie mają znaczenie dla całego świata. Najczęściej działa On w ciszy, aby nie przytłaczać swoim majestatem i potęgą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.