ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI…

Gniezno, dnia 22 kwietnia 2014 r.

L.dz. 1114/2014/I

ZAPROSZENIE

NA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚW. WOJCIECHA

Gniezno, 3-4 maja 2014 r.

Tegoroczne gnieźnieńskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski, które odbędą się w dniach 3-4 maja br., będą przeżywane jako ogólnopolskie dziękczynienie za dar kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę, dnia 3 maja. O godz. 19.30 Ksiądz Prymas dokona poświęcenia nowej nekropolii Prymasów Polski znajdującej się w podziemiach katedry. Następnie, pod przewodnictwem Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego i przewodniczącego KEP, będą sprawowane I. Nieszpory o św. Wojciechu z homilią Metropolity Łódzkiego Ks. Abpa Marka Jędraszewskiego. Po zakończeniu Nieszporów (ok. godz. 20.30) z Katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.

W niedzielę, dnia 4 maja, o godz. 9.15 z kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim wyruszy procesja z relikwiami Męczennika na Plac św. Wojciecha u podnóża Katedry. Przed rozpoczęciem sumy odpustowej Ks. Kard. Stanisław Dziwisz poświęci w katedrze kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której przewodniczyć będzie Ks. Abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, a homilię wygłosi Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

Uroczystości zakończą II Nieszpory sprawowane w Bazylice Prymasowskiej w niedzielne popołudnie o godz. 16.00, którym przewodniczył będzie Ks. Bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Ksiądz Prymas udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Nawiedzenie grobu naszego Męczennika i udział we wspólnej modlitwie dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na naszej polskiej ziemi, a co umacniał swym papieskim posługiwaniem św. Jan Paweł II.

Do odczytania w parafiach Gniezna:

W czasie trwania niedzielnej procesji oraz Mszy św. na Placu Św. Wojciecha we wszystkich kościołach gnieźnieńskich nie będzie Mszy św.

Powyższe Zaproszenie należy odczytać w ramach ogłoszeń parafialnych w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, dnia 27 kwietnia br.

Bp Krzysztof Wętkowski

Wikariusz Generalny

Ks. Zbigniew Przybylski

Kanclerz Kurii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.