Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Krótka historia

Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy sięga początków chrześcijaństwa. Od IV w. mamy wiele oznak kultu publicznego, oddawanego w chrześcijaństwie Świętej Bożej Rodzicielce. Od średniowiecza pojawiają się kościoły i sanktuaria pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy też Matki Bożej Wspomożycielki, Matki Bożej Łaskawej, Pocieszycielki.

Powstanie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy niektórzy datują na IX wiek, ale według ostrożniejszych szacunków obraz powstał nawet w XIV lub XV wieku. Przypuszczenia oparte na analizie artystycznej malowidła wskazują, że ikona mogła zostać napisana w Bizancjum czy na górze Athos. Stamtąd mogła trafić na Kretę. Istnieją bowiem przekazy z 1495 roku, mówiące, że na Krecie oddawano cześć cudownemu wizerunkowi Matki Bożej. Nie wiadomo, czy była to ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jednak na tej informacji ślad po cudownej ikonie się urywa.

Pierwsza historyczna wzmianka o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy pojawia się 4 lata później, już w Rzymie. Przez wiele lat, aż do zburzenia kościoła św. Mateusza przy cudownym obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy – a więc w latach 1499-1808 – wisiały dwie tablice: jedna z napisem łacińskim, druga włoskim, opisujące dzieje ikony. Jest w nich mowa o tym, że zostały one wykradzione z Krety przez pewnego rzymskiego kupca, który ok. 1499 roku wykupił lub wykradł ikonę z jednego ze wschodnich kościołów. Wracając drogą morską do Rzymu, w cudowny sposób uratował się z burzy, co przypisywał opatrznościowej interwencji Matce Bożej z ikony. Na krótko przed śmiercią pozostawił obraz swojemu przyjacielowi z poleceniem oddania go do kościoła. Ten jednak nie wypełnił ostatniej woli zmarłego, gdyż ikona bardzo spodobała się jego żonie. Po pewnym czasie sześcioletniej dziewczynce z tej rodziny przyśniła się Matka Boża z życzeniem, by ikonę umieścić w kościele Augustianów pw. św. Mateusza Apostoła, który znajdował się przy ich klasztorze na Via Merulana na Wzgórzu Eskwilińskim pomiędzy Bazyliką Matki Bożej Większej a Bazyliką św. Jana na Lateranie. Tu ponad 300 lat obraz ten był czczony przez lud rzymski.

W 1739 roku kościół św. Mateusza Apostoła, w którym znajduje się cudowna ikona z Matką Bożą Nieustającej Pomocy, przejęli augustianie z Irlandii. W 1798 roku Francuzi pod wodzą marszałka Berthiera zdobyli Rzym. Najeźdźcy wygnali z Rzymu Papieża Piusa VI, zniszczyli około 30 kościołów, w tym św. Mateusza i klasztor augustiański. Budynki zostały rozebrane, a cudowną ikonę przeniesiono do świątyni św. Euzebiusza. W 1819 zakon augustiański przeniósł się do kościoła Santa Maria in Posterula. Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy umieszczono w bocznej kaplicy tego kościoła. Ponieważ w ołtarzu głównym znajdował się obraz Matki Bożej Łaskawej, powoli zapomniano o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po ponad pół wieku odnalazł ją redemptorysta o. Michał Marchi.

Na ziemiach polskich kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy wiąże się przede wszystkim z działalnością misyjną redemptorystów. Powstające tutaj bractwa organizowały nie tylko uroczyste obchody święta Matki Bożej Nieustającej Pomocy ale również tridua i nabożeństwa brackie, w pierwsze niedziele miesiąca. Do Tuchowa obraz został sprowadzony w 1899 roku, w tym też roku powstało tutaj bractwo. Pierwsza Nowenna Nieustanna na ziemiach polskich została odprawiona 23 stycznia 1951 roku w Gliwicach, w kościele redemptorystów pw. św. Krzyża. Następnie zaprowadzano ją w innych miastach, między innymi: w Krakowie, Słupsku, Sosnowcu, Opolu, Poznaniu i Wrocławiu. W Tuchowie pierwsza Nowenna została odprawiona 6 stycznia 1954 roku.

Od tamtych czasów Nowenna Nieustanna rozwija się w Polsce z wielkim powodzeniem i jest odprawiana, w blisko dwóch tysiącach kościołów naszej Ojczyzny. Zasadniczo układ tego nabożeństwa pozostaje niezmieniony, chociaż w dobie reformy soborowej wprowadzano w nim wiele zmian.

Opracowano wg materiałów pochodzących od oo.Redemptorystów.

Podziękowania i prośby można składać bezpośrednio na ołtarzu na kartkach w świątyni lub przy pomocy formularza elektronicznego, który znajduje się na naszej stronie w lewym panelu.

18 komentarzy do “Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

 1. O uzdrowienie z choroby nowotworowej , skuteczny przebieg leczenia, O
  powrót do zdrowia, o szczęśliwy przebieg operacji o uratowanie stopy i
  dobre wyniki, siły, pokój
  serca, wytrwałość oraz aby Dobry Bóg prowadził ręce lekarzy dla Mamy
  Urszuli.O potrzebne łaski i Błogosławieństwo Boże, zdrowie i siły dla
  taty Zenona.

 2. Matko Boża wypraszaj u Pana Jezusa Chrystusa dla całej rodziny Jana zdrowie, opiekę od zła i błogosławieństwo w każdej sprawie. Amen

 3. roszę o cud w moich intencjach które noszę w sercu, o szczęśliwe i poukładane życie.

 4. Dziękuję za wszystkie błogosławieństwa oraz proszę o ochronę mojej osoby oraz mojego domu przed wszelkim złem. Proszę także o modlitwę w intencji szybkiego i pozytywnego zakończenia mojej sprawy adopcyjnej. Z całego serca dziękuję.

 5. Maryjo oddaje Ci mojego męża, prosząc o uwolnienie dla niego i nawrocejie serca. Matko błagam aby mój mąż się opamiętał i przestał zdradzać… Maryjo jeżeli potrzeba przemiany mojego serca to proszę o nie. Matko ratuj swoje dzieci i ten sakrament malzenstwa

 6. Matko Boża Nieustającej Pomocy błagam o łaskę i dar uzdrowienia mojej Mamy Olgi z choroby nowotworowej żołądka. Dodawaj Jej wiary i sił do walki z chorobą. Prosi córka Marta

 7. Proszę o modlitwę o cud w moich intencjach które noszę w sercu, o szczęśliwe i poukładane życie.

 8. Matko Boża wypraszaj u Pana Jezusa Chrystusa szczęśliwy powrót do kraju, odpuszczenie grzechów, ochronę przed złem, dary Ducha Świętego, zdrowie i błogosławieństwo dla Nataszy, Martyny, Michała, Ireny, Teresy i Jana.

 9. Proszę o łaskę nawrócenia, uwolnienia oraz przemiany wewnętrznej syna i synowej, o światło i dary Ducha Świętego dla nich i opamiętanie

 10. Matko Nieustającej Pomocy błagam o pomoc dla Angeliki, aby otrzymała łaskę dobrej pracy w wyuczonym zawodzie, pokonała depresję i lęki związane z niezawinioną utratą pracy.

 11. Proszę Cie Matko Boża o siłę dla taty, który jest chory. Wstaw się za nim! Dziękuję Ci za Dar posiadania rodziców!!!

 12. Matko, proszę Cię o wstawiennictwo u Twojego Syna, prosząc o siłę i wytrwałość na studiach, abym w końcu pokonała wszelkie przeciwności; o dobrego męża; o zdrowie i siłę dla najważniejszych w moim życiu – moich Rodziców, abym umiała im wynagrodzić czynem i słowem to co oni mi dali w moim życiu. Matko, wiem, że zbyt często Ciebie zawodzę, dlatego proszę o Twoje wsparcie i siłę, abym dobrze podejmowała życiowe decyzje i miłowała tak jak Twój Syn każdego człowieka, którego spotkam na swojej drodze.

 13. Proszę o modlitwę o błogosławieństwo BOŻE dla animatorów Odnowy w Duchu Św.
  Matko Boża proszę uwolnij mnie od zranień , które doznałam od jednego z animatorów.
  BÓG ZAPŁAĆ !

 14. Proszę o modlitwę o światło DUCHA ŚWIĘTEGO na czas egzaminów dla Sebastiana.

  BÓG ZAPŁAĆ!

 15. Proszę o modlitwę o łaskę zdrowia i błogosławieństwo Boże dla animatorów Odnowy w Duchu Świętym oraz w intencji Bogu wiadomej.
  BÓG ZAPŁAĆ!

 16. Proszę o modlitwę o łaskę zdrowia i o dary Ducha Świętego dla Tomasza.
  Bóg zapłać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »