jm / am, Bydgoszcz, 2014-09-07

 

O. Dariusz Walenty Andrzejewski CSSp zainaugurował uroczyście posługę prowincjała Zgromadzenia Ducha Świętego. W bydgoskim kościele rektorskim przy ołtarzu – oprócz nowego przełożonego – stanęli m.in. biskupi z Kanady i Polski.

Zgromadzenie Ducha Świętego pod opieką Niepokalanego Serca Maryi od ponad 311 lat służy wiernie Bogu i Kościołowi, podejmując działania na wszystkich kontynentach, w siedemdziesięciu krajach świata. – Jesteśmy Zgromadzeniem Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela! Pragnę więc wszelkie działania i zamierzenia mojej prowincjalnej posługi i powołanej przeze mnie rady prowincjalnej zawierzać Duchowi Świętemu, którego silnego i ożywczego „powiewu” tak bardzo dzisiaj potrzebujemy – mówił w homilii nowy prowincjał.

O. Andrzejewski CSSp podkreślił, że przychodzi mu kierować polską prowincją w niełatwych czasach, w których do głosu dochodzą „krzykliwe i destrukcyjne ideologie”. – Człowiekowi i całym społecznościom wmawia się, że Boga nie ma. Wmawia się, że to człowiek rządzi światem i jest panem swojego losu. Ta ciągła mętna i wroga propaganda drąży nasze sumienia. Coraz trudniej zatem opierać się tej zgubnej indoktrynacji nie tylko wierzącym świeckim, ale i ludziom Kościoła – dodał.

Prowincjał polskich duchaczy widzi siłę w relacji z Bogiem, w sakramentach świętych oraz w życiu wspólnotowym. Powołuje się tutaj na słowa papieża Franciszka skierowane do członków zakonów i zgromadzeń, podkreślając, że „w życiu zakonnym nie ma drogi na skróty”.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli hierarchowie Kościoła: biskup bydgoski Jan Tyrawa, metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Louis Dicaire z Montrealu w Kanadzie oraz biskupi seniorzy: Bogdan Wojtuś z Gniezna, Teofil Wilski z Kalisza, Ryszard Karpiński z Lublina. Do kościoła rektorskiego przybyli również przedstawiciele zgromadzeń żeńskich i męskich, duchowieństwo diecezjalne, duchacze pracujący w różnych częściach świata oraz świeccy, a wśród nich przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz mama o. Andrzejewskiego. Był czas na przemówienia i życzenia dla nowego prowincjała.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał, że nowy prowincjał w słowie skierowanym do współbraci i przyjaciół misji zaraz po wyborze zaznaczył, że przyjmuje go w pokorze i z głęboką wiarą. – Prosił o życzliwą współpracę, pomoc i modlitewne wsparcie. Dzisiaj, kiedy obejmuje liturgicznie swój urząd, chcemy wyrazić nasze zapewnienie, że na tę prośbę będziemy odpowiadać – mówił. Abp Polak podkreślił, że obecność tych, którzy przybyli na uroczystości z bliska i z daleka, jest znakiem owego zapewnienia. – Pragniemy wspierać posługiwanie nowego prowincjała, pamiętając, że trzeba nam – jak przypomina nieustannie papież Franciszek – skupiać się na tym, co istotne. Na modlitwie chcemy prosić dla ojca prowincjała o ducha służby, dla ojców i braci ze zgromadzenia – ducha miłości i współpracy, zwłaszcza w misyjnym dziele głoszenia Chrystusa innym – powiedział.

O. Dariusz W. Andrzejewski urodził się 14 lutego 1966 roku w Wągrowcu. Do Zgromadzenia Ducha Świętego wstąpił w 1987 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lutego 1994 roku. Pracę duszpasterską podejmował m.in. w Bydgoszczy, Puszczykowie, Montrealu w Kanadzie, a od lipca 2010 roku w Cielądzu k. Rawy Mazowieckiej. Przełożonym został wybrany pod koniec czerwca tego roku.