Przedmiotem uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa jest miłość Boga objawiona w Sercu Jezusa. Korzenie tej uroczystości sięgają czasów starożytnych. Pierwsi chrześcijanie czcili miłość Chrystusa, którą przedstawiało serce Dobrego Pasterza. Ojcowie Kościoła w nawiązaniu do fragmentu ewangelii o otwartym boku Jezusa (J 19,34) propagowali kult miłości ofiarnej i wiernej aż do śmierci. Szczególny rozkwit kultu Serca Jezusa przypada na okres Średniowiecza.

Drugi okres rozwoju tego kultu przypada na XVI wiek. W roku 1672 św. Jan z Eudes jako pierwszy otrzymał zgodę na odprawianie Mszy św. o Sercu Pana Jezusa. Był on spowiednikiem św. Małgorzaty Alacoque, znanej z objawień Jezusa, który pragnął specjalnego święta ku czci Miłości przedstawionej w Bożym Sercu. Święto miało być obchodzone na zakończenie oktawy Bożego Ciała, czyli w piątek. Dopiero po stu latach Stolica Apostolska zaczęła dawać pozwolenie na wprowadzenie takiego święta. Jako pierwsi otrzymali je biskupi polscy od papieża Klemensa XIII w roku 1765. Dla całego Kościoła ustanowił to święto papież Pius IX w roku 1865. Natomiast papież Leon XIII w roku 1899 na początek nowego wieku poświęca cały świat Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W 1928 roku Pius XI podnosi rangę święta do uroczystości i ogłasza jego nowy formularz mszalny.

Liturgiczne teksty modlitewne wyznaczają główne akcenty tej uroczystości. Oddając cześć Sercu Jezusa wysławiamy wielkie dary miłości Boga, która najpełniej wyraziła się w Jego Synu Jezusie Chrystusie. Miłość Boża została zraniona ludzkimi grzechami, dlatego oddając cześć Najświętszemu Sercu wypełniamy obowiązek godnego zadośćuczynienia za popełnione zło. Serce Jezusa jest przepełnione miłością do każdego człowieka. Znakiem tej niewysłowionej miłości stała się ofiara Chrystusa złożona na krzyżu za wszystkich ludzi. Jego ofiara jest także zadośćuczynieniem za nasze grzechy. Tylko przez zasługi Jezusa dar składany przez człowieka może być miłym Bogu. Teraz miłość Chrystusa uobecnia się w czasie każdej Mszy św. i we wszystkich sakramentach Kościoła. Uczestnicząc w nich zanurzamy się w miłość Boga i jesteśmy nieustannie przez tę miłość ożywiani. To zaś zobowiązuje i wzywa do miłości braterskiej. Serce Jezusa jest otwarte dla wszystkich ludzi jako jedyne źródło zbawienia.

ks. Dariusz Kwiatkowski