– Nawrócenie to nie jest kwestia chwili czy okresu w roku, to zobowiązanie, które trwa całe życie – mówił Franciszek. Następnie dodał: “Kto wśród nas może twierdzić, że nie jest grzesznikiem? Nikt”.

Mówiąc o potrzebie zmiany życia Franciszek zauważył, że pozwala to inaczej spojrzeć na rzeczywistość, bez – jak dodał – “odwracania uwagi przez rzeczy, które się nie liczą i nie mogą długo trwać”.

– Dlatego jesteśmy wezwani, by porzucić grzeszne zachowania i skierować swe spojrzenie na to, co istotne – mówił papież. – Oto – wskazał – różnica między życiem zdeformowanym przez grzech i tym oświetlonym przez łaskę.

Franciszek wymienił zachowania, charakteryzujące “odnowione życie”: prawdomówność, unikanie wszelkiego kłamstwa i kradzieży, dzielenie się z innymi tym, co się posiada, nieuleganie złości, niechęci czy pragnieniu odwetu.

– Być łagodnym, wielkodusznym i gotowym przebaczyć, nie ulec pokusie oszczerstw, które niszczą czyjeś dobre imię, ale patrzeć głównie na dobre strony każdego – powiedział papież.

Apelował też o to, by “pozostać w miłości do Jezusa Chrystusa”, bo to ona – jak wskazał Franciszek – przezwycięża grzech i daje siłę, by wstać i zacząć od nowa. Taka miłość jest otwarta, szerzy się i jest owocna, bo budzi nową miłość – dodał.

Papież przypomniał, że piątkowa liturgia pod jego przewodnictwem odbywa się w ramach inicjatywy “24 godziny dla Pana”, w której uczestniczą liczne diecezje na świecie. W ramach tego “święta przebaczenia” w kościołach odbywać się będą czuwania modlitewne. Wierni zachęcani są do przystępowania do sakramentu spowiedzi.

(JM)
źródło onet.pl