Watykan: papież przewodniczył liturgii pokutnej

– Nawrócenie to nie jest kwestia chwili czy okresu w roku, to zobowiązanie, które trwa całe życie – mówił Franciszek. Następnie dodał: “Kto wśród nas może twierdzić, że nie jest grzesznikiem? Nikt”.

Mówiąc o potrzebie zmiany życia Franciszek zauważył, że pozwala to inaczej spojrzeć na rzeczywistość, bez – jak dodał – “odwracania uwagi przez rzeczy, które się nie liczą i nie mogą długo trwać”.

– Dlatego jesteśmy wezwani, by porzucić grzeszne zachowania i skierować swe spojrzenie na to, co istotne – mówił papież. – Oto – wskazał – różnica między życiem zdeformowanym przez grzech i tym oświetlonym przez łaskę.

Franciszek wymienił zachowania, charakteryzujące “odnowione życie”: prawdomówność, unikanie wszelkiego kłamstwa i kradzieży, dzielenie się z innymi tym, co się posiada, nieuleganie złości, niechęci czy pragnieniu odwetu.

– Być łagodnym, wielkodusznym i gotowym przebaczyć, nie ulec pokusie oszczerstw, które niszczą czyjeś dobre imię, ale patrzeć głównie na dobre strony każdego – powiedział papież.

Apelował też o to, by “pozostać w miłości do Jezusa Chrystusa”, bo to ona – jak wskazał Franciszek – przezwycięża grzech i daje siłę, by wstać i zacząć od nowa. Taka miłość jest otwarta, szerzy się i jest owocna, bo budzi nową miłość – dodał.

Papież przypomniał, że piątkowa liturgia pod jego przewodnictwem odbywa się w ramach inicjatywy “24 godziny dla Pana”, w której uczestniczą liczne diecezje na świecie. W ramach tego “święta przebaczenia” w kościołach odbywać się będą czuwania modlitewne. Wierni zachęcani są do przystępowania do sakramentu spowiedzi.

(JM)
źródło onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.