Gniezno, dnia 22 kwietnia 2014 r.

L.dz. 1114/2014/I

ZAPROSZENIE

NA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚW. WOJCIECHA

Gniezno, 3-4 maja 2014 r.

Tegoroczne gnieźnieńskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski, które odbędą się w dniach 3-4 maja br., będą przeżywane jako ogólnopolskie dziękczynienie za dar kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę, dnia 3 maja. O godz. 19.30 Ksiądz Prymas dokona poświęcenia nowej nekropolii Prymasów Polski znajdującej się w podziemiach katedry. Następnie, pod przewodnictwem Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego i przewodniczącego KEP, będą sprawowane I. Nieszpory o św. Wojciechu z homilią Metropolity Łódzkiego Ks. Abpa Marka Jędraszewskiego. Po zakończeniu Nieszporów (ok. godz. 20.30) z Katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.

W niedzielę, dnia 4 maja, o godz. 9.15 z kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim wyruszy procesja z relikwiami Męczennika na Plac św. Wojciecha u podnóża Katedry. Przed rozpoczęciem sumy odpustowej Ks. Kard. Stanisław Dziwisz poświęci w katedrze kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której przewodniczyć będzie Ks. Abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, a homilię wygłosi Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

Uroczystości zakończą II Nieszpory sprawowane w Bazylice Prymasowskiej w niedzielne popołudnie o godz. 16.00, którym przewodniczył będzie Ks. Bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Ksiądz Prymas udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Nawiedzenie grobu naszego Męczennika i udział we wspólnej modlitwie dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na naszej polskiej ziemi, a co umacniał swym papieskim posługiwaniem św. Jan Paweł II.

Do odczytania w parafiach Gniezna:

W czasie trwania niedzielnej procesji oraz Mszy św. na Placu Św. Wojciecha we wszystkich kościołach gnieźnieńskich nie będzie Mszy św.

Powyższe Zaproszenie należy odczytać w ramach ogłoszeń parafialnych w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, dnia 27 kwietnia br.

Bp Krzysztof Wętkowski

Wikariusz Generalny

Ks. Zbigniew Przybylski

Kanclerz Kurii