Prymas Polski abp Wojciech Polak przyjął z rąk papieża Franciszka paliusz – znak czci i jurysdykcji liturgicznej oraz specjalnej więzi łączącej arcybiskupów metropolitów z następcą św. Piotra. Uroczystość odbyła się 29 czerwca w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Franciszek

Franciszek

Wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem paliusze otrzymało 23 arcybiskupów metropolitów m.in. z Indii, Włoch, Brazylii, Francji, USA, Austrii, Urugwaju, Anglii i Filipin. Przed ich przyjęciem hierarchowie złożyli przysięgę wierności i posłuszeństwa.  „Ja Wojciech Polak arcybiskup gnieźnieński przysięgam świętemu Piotrowi apostołowi, Świętemu Kościołowi Rzymskiemu i Tobie, Ojcu Świętemu oraz Twoim pełnoprawnym następcom, że będę zawsze wierny i posłuszny. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący” – brzmiały słowa wygłoszone przez Prymasa Polski. Następnie papież poświęcił paliusze i nałożył je na ramiona arcybiskupów metropolitów wymieniając z każdym z nim znak pokoju. „Zastanawiam się drodzy bracia biskupi, czy my się lękamy? – mówił w homilii Ojciec Święty, zwracając się do nowych metropolitów i wszystkich obecnych. – Czego się lękamy? A jeśli się lękamy, to jakich schronień poszukujemy w naszym życiu duszpasterskim, żeby być bezpiecznymi? Czy może poszukujemy wsparcia tych, którzy mają władzę na tym świecie? Czy dajemy wprowadzić się w błąd przez pychę, starającą się o nagrody i uznanie, a tam wydaje się nam, że jesteśmy bezpieczni? W czym pokładamy nasze bezpieczeństwo? Świadectwo apostoła Piotra przypomina nam, że naszym prawdziwym schronieniem jest ufność w Bogu: oddala ona wszelkie obawy i czyni nas wolnymi od wszelkiego zniewolenia i wszelkich pokus światowych. Dziś Biskup Rzymu i inni biskupi, a zwłaszcza metropolici, którzy otrzymali paliusz odczuwamy, że wyzwaniem jest dla nas przykład świętego Piotra, aby sprawdzić naszą ufność w Panu” – stwierdził Ojciec Święty.

Paliusz jest znakiem czci i jurysdykcji liturgicznej. Noszą go papież i arcybiskupi metropolici w swoich Kościołach i w swoich prowincjach. To biała wełniana wstęga, zazwyczaj szerokości trzech palców, połączona z dwoma krótszymi wstęgami, które spływają na piersi i plecy. Paliusz ozdobiony jest sześcioma czarnymi krzyżami i nakładany na ornat. Szczególny jest proces jego powstawania. 21 stycznia, we wspomnienie św. Agnieszki, do Bazyliki św. Piotra przynoszone są dwa białe baranki, które po odmówieniu przeznaczonej modlitwy, poświęceniu i okadzeniu, zostają pobłogosławione przez papieża. Następnie trafiają do klasztoru benedyktynek na Trastevere w Rzymie, gdzie są hodowane i strzyżone. To właśnie z ich wełny siostry tkają paliusze. Są one później przechowywane w specjalnej szkatule umieszczonej w konfekcji św. Piotra nad grobem Apostoła i 29 czerwca, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła nakładane przez papieża nowym arcybiskupom-metropolitom. Symbolika paliusza jest bardzo głęboka. Wyjaśniając ją papież Jan Paweł II wskazał, iż paliusz jest symbolem władzy, jaką metropolita obejmuje pozostając w komunii z Kościołem Rzymu, symbolem specjalnej więzi arcybiskupów metropolitów z następcą Piotra, a w konsekwencji z samym Piotrem. Jest również symbolem niewinności (biel wełny) oraz oznaką wierności, która nie cofa się nawet przed męczeństwem, co symbolizuje sześć czarnych krzyży. W tym samym duchu przyjęcie paliusza rozumie abp. Wojciech Polak, który przed uroczystością przyznał, że oznacza on dla niego szczególną łączność ze Stolicą Apostolską i z pasterskim posługiwaniem samego Ojca Świętego.

BK
Fot. K. Artymiak