Mijają właśnie 22 lata, gdy w dniu 16 października 2002 r., na początku dwudziestego piątego roku swego Pontyfikatu, Papież Jan Paweł II wystosował List Apostolski do biskupów, duchowieństwa i wiernych, o różańcu świętym. Jak m.in. napisał w Liście Jan Paweł II :
……..”odmawiać różaniec bowiem to nic innego, jak kontemplować z Maryją oblicze Chrystusa. By bardziej uwydatnić tę zachętę, korzystając z okazji zbliżającej się rocznicy ogłoszenia Encykliki Leona XIII, ( 1 września 1883 r. – Supremi apostolatu officio ) – dop., pragnę, by tę modlitwę przez cały rok w szczególny sposób proponowano i ukazywano jej wartość w różnych wspólnotach chrześci- jańskich. Ogłaszam zatem okres od tegorocznego października do października roku 2003 Rokiem Różańca”………/ kon. cyt. / Ros. Virg. Mar.3
Do trzech części różańca : radosnych, bolesnych i chwalebnych, Papież dodał czwartą, którą nazwał Tajemnicami Światła.
Pięć nowych tajemnic opowiada o publicznej działalności Jezusa, o której nie wspominał dotąd różaniec. Są to :
Chrzest Pana Jezusa w Jordanie, Objawienie siebie na weselu w Kanie, Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia, Przemienienie na Górze Tabor, Ustanowienie Eucharystii.
Posługując się słowami bł. Bartłomieja Lango – apostoła różańca, Papież prosił nas w Liście, by Jego apel nie popadł w zapomnienie niewysłuchany :
„O błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem; więzi miłości, która nas jednoczysz z aniołami; wieżo ocalenia od napaści piekła; bezpieczny porcie w morskiej katastrofie ! Nigdy cię już nie porzucimy. Będziesz nam pociechą w godzinie konania. Tobie ostatni pocałunek gasnącego życia. A ostatnim akcentem naszych warg będzie Twoje słodkie imię, o Królowo Różańca z Pompei, o Matko nasza droga, o Ucieczko Grzeszników, o Władczyni, Pocieszycielko strapionych. Bądź wszędzie błogosławiona, dziś i zawsze, na ziemi i w niebie”. / Ros. Virg. Mar. rozdz. III p. 43 /.
Wsłuchując się w słowa Papieża uczyńmy Mu tę radość i przyłączmy się do tego apelu. Niechaj w każdym domu różaniec będzie modlitwą, która przybliża nas do Chrystusa i Jego Matki. W czasie, gdy tak łatwo podważa się odwieczne wartości naszego życia religijnego, kiedy próbuje się rozbijać jedność Kościoła Powszechnego, gdy dochodzi do niesprzyjających Kościołowi pomówień i prób niweczenia dorobku ludzi wiary – niechaj różaniec otworzy nam drogę do pojednania i umocni tych z nas, którzy nie potrafią odnaleźć właściwej drogi. Jak pisał w Liście Jan Paweł II :
„Chrystus polecił nam zwracać się do Boga wytrwale i ufnie, byśmy zostali wysłuchani : Proście, a będzie wam dane; szukajcie a znajdziecie; kołaczcie a otworzą wam”. / Ros. Virg. Mar. rozdz. I p. 16 /.
Idąc tą drogą znajdziemy ukojenie dla naszych trosk, a pozostając dłużej na tej drodze, umocnimy swą wiarę, pozbędziemy się wątpliwości i na nowo odkryjemy te wartości, które niesie Modlitwa Różańcowa .
*) Różaniec Najświętszej Maryi Panny
W opracowaniu wykorzystano : – List Apostolski Jana Pawła II – Rosarium Virginis Mariae, – art. „Rok z Różańcem” – Przewodnik Katolicki nr 43/2002
Janusz Marczewski