Verba Sacra w Gnieźnie– „Homilie wielkopolskie świętego Jana Pawła II”

W ramach ogólnopolskich uroczystości z okazji kanonizacji Jana Pawła II odbędzie się specjalna edycja Verba Sacra w Gnieźnie. W niedzielę 25 maja o godz. 19:00 w Bazylice Prymasowskiej usłyszymy homilie papieskie z pielgrzymek do Wielkopolski. Będą to kazania: z Gniezna /1979/, Poznania /1983/ i Kalisza /1997/. Czyta wybitna polska aktorka Halina Łabonarska. Oprawa muzyczna – Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. Dariusza Sobczaka.

Prezentacja majowa będzie 3 premierą Verba Sacra w Gnieźnie. W roku 2000 wystąpiła w katedrze Anna Seniuk z „Pacierzem Staropolskim”, a w 2008 – Krzysztof Kolberger z „Księgą Rodzaju”. Z Gniezna pochodzą laureatki Konkursu na interpretację tekstu biblijnego, klasyki polskiej i obcej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Słowa VERBA SACRA – Zenona Golc i Agnieszka Habicht.

W styczniu br. minęło 15 lat od inauguracji projektu w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu z udziałem Gustawa Holoubka. Dotychczas w ramach Verba Sacra zrealizowano 147 premier, w których wystąpiło 100 aktorów polskich. Poza Poznaniem kolejne edycje odbyły się w katedrach i kościołach: Bielska – Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Legnicy, Lublina, Obornik, Pelplina, Radomia, Siemiatycz, Tarnowa, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wrocławia, Zakopanego.

W 2001 roku poszerzono projekt o trzy nowe cykle: Wielka Klasyka, obejmującego dzieła klasyki narodowej i światowej, Festiwal Sztuki Słowa wraz z konkursem na interpretację tekstu sakralnego i religijnego, oraz Modlitwy katedr europejskich. W grudniu 2001 roku we Wilnie zainaugurowano kolejny czwarty cykl Modlitwy katedr europejskich. W 2005 roku zorganizowano Pierwszy Polski Maraton Biblijny Biblia Λ i Ω, w którym wzięło udział 890 osób, a dzięki transmisji internetowej był obserwowany na całym świecie. W sierpniu 2007 roku w ramach Verba Sacra po raz pierwszy w dziejach polskiej kultury jeden aktor – Andrzej Seweryn przeczytał publicznie przez sześć kolejnych dni w całości Pana Tadeusza.

www.verbasacra.pl

ScreenShot047