WIELKI PIĄTEK

 WIELKI PIĄTEK –

MĘKA I ŚMIERĆ JEZUSA CHRYSTUSA

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół wspomina wydarzenia zbawcze związane z Męką i Śmiercią Jezusa Chrystusa. Mimo tego, że Wielki Piątek uobecnia najbardziej dramatyczne wydarzenia historii zbawienia, nie ma charakteru żałobnego. Przeżywając Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, Kościół wskazuje przede wszystkim na zbawczy charakter tego wydarzenia, na wypełnienie zapowiedzi, na to, że dobrowolna ofiara, którą złożył Syn Boży, jest drogą naszego zbawienia. W Wielki Piątek w Kościele katolickim nie sprawuje się Mszy św. Najważniejsza bowiem jest jedyna w swoim rodzaju liturgia wielkopiątkowa. Liturgia rozpoczyna się procesyjnym wejściem kapłana, który na początku celebracji leży krzyżem przed obnażonym ołtarzem. Następnie ma miejsce liturgia słowa, której punktem kulminacyjnym jest opis Męki Pańskiej według św. Jana. Kolejnym punktem jest uroczysta modlitwa powszechna obejmująca wszystkie stany Kościoła i cały świat. Następną częścią liturgii jest adoracja krzyża. Podczas trzykrotnego śpiewu antyfony „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata” kapłan zdejmuje tkaninę zasłaniającą krzyż. Następnie wszyscy wierni podchodzą i oddają hołd, składając symboliczny pocałunek. Po udzieleniu Komunii św., Najświętszy Sakrament jest przenoszony w procesji z ciemnicy do tzw. Grobu Pańskiego. Symbolizuje ono zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa. Grób jednak nie jest końcem Jego życia i naszej nadziei, na co wskazują słowa modlitwy przy grobie: „Chryste, nasze Zmartwychwstanie i Życie, podźwignij nas z grobu naszych grzechów”. W „Zdaniach i uwagach” 1834-35 ( Figura nie zbawi ) wypowie Adam Mickiewicz myśl świadczącą o głębokim rozumieniu męki Chrystusowej:

„Krzyż wbity na Golgocie tego nie wybawi,

Kto sam na sercu swoim krzyża nie wystawi”.

To samo przekonanie o zbawiającej mocy ofiary jako znaku miłości wypowiedział Juliusz Słowacki: O krzyż Cię proszę modlitwą gwałtowną,

O krzyż i siłę pod rozdarciem ćwieka,

Całemu światu lampą tak cudowną

Stać się – gdzież większa jasność dla człowieka?

Panie! – Nie jest to, Panie, modlitwa nabożna

Albo prośba rycerza, który o krew woła,

Panie! Bo złych inaczej pokonać nie można,

Tylko w śmierci godzinie miłością anioła.

Tylko Eucharystia zawiera umęczonego i zmartwychwstałego Chrystusa. Tylko więc ona budzi nadzieję na lepszą przyszłość, więcej, jest zadatkiem zmartwychwstania.

W Wielki Piątek wyruszymy z naszego parafialnego kościoła, by przechodząc ulicami naszego miasta , Wągrowca, uczestniczyć w uroczystym nabożeństwie drogi krzyżowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.